A 40-kg girl sits near the rim of a 430-kg playground \"merry-go-round\" (large
ID: 1454750 • Letter: A
Question
A 40-kg girl sits near the rim of a 430-kg playground "merry-go-round" (large rotating disk) that spins at a rate of one turn in 2.2 s. Consider what happens when she carefully moves to the center of the disk. If the radius of the disk is 1.5 m, compute its angular speed once the girl has made it all the way to the center. Approximate the "merry-go-round" as an ideal uniform disk, and treat the girl as a "point mass" (a good approximation as long as her diameter is much smaller than that of the disk!)Explanation / Answer
Initial angular velocity
Wi = (1/2.2) rev/sec
Wi=2.856 rad/s
By Conservation of angular momentum
Li=Lf
[(1/2)(M+m)R2]*Wi =[(1/2)MR2]*Wf
(40+430)*2.856 =430*Wf
Wf =3.12 rad/s