Problem 10.42 Ball 1, with a mass of 150 g and traveling at 15 m/s , collides he
ID: 1455064 • Letter: P
Question
Problem 10.42
Ball 1, with a mass of 150 g and traveling at 15 m/s , collides head on with ball 2, which has a mass of 330 g and is initially at rest.
Part A
What is the final velocity of the ball 1 if the collision is perfectly elastic?
Express your answer using two significant figures.
(vfx)1 =
m/s
Part B
What is the final velocity of the ball 2 if the collision is perfectly elastic?
Express your answer using two significant figures.
(vfx)2 =
m/s
Part C
What is the final velocity of the ball 1 if the collision is perfectly inelastic?
Express your answer using two significant figures.
(vfx)1 =
m/s
Part D
What is the final velocity of the ball 2 if the collision is perfectly inelastic?
Express your answer using two significant figures.
(vfx)2 =
m/s
Explanation / Answer
m1 =150 g, vi1 =15 m/s , m2 =330g , vi2 =0
Part (A)
From conservation of momentum
m1vi1 +m2vi2 =m1vf1+m2v2f2
(150*15) +0 = (150*vf1) +(330*vf2) ..(1)
for elastic collision v2f - v1f = vi1 - vi2
v2f - v1f = 15 .. (2)
from (1) and (2)
vf1 = -5.6 m/s
Part B: vf2 = 9.4 m/s
Part (C)
in inelastic collision , after collision the two masses are stick together
m1vi1 +m2vi2 =(m1+m2)f2
(150*15) +0 = (150+330)*vf
vf = 4.7 m/s
vf1 =4.7 m/s
Part D: vf2 = 4.7 m/s