A frictionless mass-spring system with mass M oscillates with a total mechanical
ID: 1456260 • Letter: A
Question
A frictionless mass-spring system with mass M oscillates with a total mechanical energy of 4J when the amplitude is 5 cm. if the mass is reduced to M/2 and the system is again set to oscillate with an amplitude of 5 cm, the mechanical energy will be: A) 1J B) 2J C) 4J D) none of the above A frictionless mass-spring system with mass M oscillates with a total mechanical energy of 4J when the amplitude is 5 cm. if the mass is reduced to M/2 and the system is again set to oscillate with an amplitude of 5 cm, the mechanical energy will be: A) 1J B) 2J C) 4J D) none of the above A) 1J B) 2J C) 4J D) none of the aboveExplanation / Answer
whem mass is M , Emergy E = 0,5 KA^2
where K = (mg)/x
so when M is reduced by 2
K also reduces by 2
so,
Energy E = 0.5 * (0.5 KA^2)
E = 4/2 = 2 J
so Obtion B it is