Question
3. (15 pts) A uniform magnetic field of magnitude 0.80 T in the negative z-direction is present in s as shown in the figure. A uniform electric field is also preseni. An clectronha is proe 5.5x 10 m's in the positive x-direction passes through the region wt of etion is presert in a region of lectron that is projected with an inw space, as s tial velocity eloeity o 5.5x10" mv's in the t is the magnitude and direction of the magnetic force on the electron What is the magnitude and direction of the electric field vector in the region? What b. CIRCLE THE CORRECT ASWER ance r is connected to a load resistance R. or stay the same?
Explanation / Answer
a) by using the lorentz force
F= qv*B
here q = electron charge = 1.6*10-19
F= 1.6*10-19*5.5*104*0.80
= 7.04*10-15NT
DIRECTION IS EAST
b) E = - V0BSIN900
= V0B
= 5.5*104*0.80
= 4.4*104 v/m
direction is perpendicular to the magnetc force