When playing shuffleboard, a player exerts a constant force of 3.3 N on an initi
ID: 1457453 • Letter: W
Question
When playing shuffleboard, a player exerts a constant force of 3.3 N on an initially stationary puck, at an angle 55° below the horizontal. If the player pushes the puck for 1.5 m, how fast is the puck moving when it is released? The mass of a puck is 0.49 kg. Ignore the force of friction. When playing shuffleboard, a player exerts a constant force of 3.3 N on an initially stationary puck, at an angle 55° below the horizontal. If the player pushes the puck for 1.5 m, how fast is the puck moving when it is released? The mass of a puck is 0.49 kg. Ignore the force of friction.Explanation / Answer
first
W = KE
F * cos(theta) * d = 0.5 * m * v^2
3.3 * cos(55) * 1.5 = 0.5 * 0.49 * v^2
v = 3.4 m/s