On an old-fashioned rotating piano stool, a woman sits holding a pair of dumbbel
ID: 1457881 • Letter: O
Question
On an old-fashioned rotating piano stool, a woman sits holding a pair of dumbbells at a distance of 0.635 m from the axis of rotation of the stool. She is given an angular velocity of 3.50 rad/s , after which she pulls the dumbbells in until they are only 0.155 m distant from the axis. The woman's moment of inertia about the axis of rotation is 4.70 kgm2 and may be considered constant. Each dumbbell has a mass of 5.40 kg and may be considered a point mass. Neglect friction.
Part A
What is the initial angular momentum of the system?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the angular velocity of the system after the dumbbells are pulled in toward the axis?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Compute the kinetic energy of the system before the dumbbells are pulled in.
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
Compute the kinetic energy of the system after the dumbbells are pulled in.
SubmitMy AnswersGive Up
L = kgm2/s in the direction of the motionExplanation / Answer
given,
distance of the dumbbells = 0.635 m
mass of dumbbells = 5.4 kg
moment of inertia of woman = 4.7 kg.m^2
initial velocity = 3.5 rad/sec
final distance = 0.155 m
initial moment of inertia = 4.7 + 2 * 5.4 * 0.635^2
initial moment of inertia = 9.055 kg.m^2
angular momentum = moment of inertia * angular velocity
initial angular momentum = 9.055 * 3.5
initial angular momentum = 31.692 kg.m^2/sec
by conservation of momentum
initial momentum = final momentum
31.692 = (4.7 + 2 * 5.4 * 0.155^2) * final angular velocity
final angular velocity = 6.39 rad/sec
initial kinetic energy = 0.5 * moment of inertia * w^2
initial kinetic energy = 0.5 * (4.7 + 2 * 5.4 * 0.635^2) * 3.5^2
initial kinetic energy = 55.46 J
final kinetic energy = 0.5 * (4.7 + 2 * 5.4 * 0.155^2) * 6.39^2
final kinetic energy = 101.252 J