Consider the collision between two hockey pucks in the figure below. They do not
ID: 1458133 • Letter: C
Question
Consider the collision between two hockey pucks in the figure below. They do not stick together. Their speeds before the collision are v1i = 26 m/s and v2i =12 m/s. It is found that after the collision one of the pucks is moving along x with a speed of 4 m/s. What is the final velocity of the other puck?
magnitude?? in m/s
direction??? in degrees - counterclockwise from the +x axis
http://www.webassign.net/giocp1/7-p-024.gif
I know someone with V1=24, V2=12 and their speed along the xaxis is equal to 1. They got a corect answer of 19.805. How they did it is unfortunatly not giving me a corect answer.
they used 24cos(30)=20.78 then subtracted their speed 1m/s to give 19.78.
They then took (19.78^2 +1^2) and took the square root of this these numbers to give an answer of 19.805 which is correct for them but it doesnt work for me. Please Help!!!! I also need the direction the other person got the direction wrong trying the inverse tan(19.805)
Explanation / Answer
Along X-axis v2f*cos(theta) - v1f = v1i*cos(30) = 22.516
v2f*cos(theta) = 26.516
Along Y-axis v2f*sin(theta) - 0 = -v1i*sin(30) - 12 = -25
tan(theta) = 26.516/(-25) =
theta = -46.7 degrees
direction is 313.7 degrees
magnitude is v2f = 26.516/cos(-46.7) = 38.66 m/s