Question
What is the emf, E, of the battery in the circuit of the figure below?
Assume that R1 = 1.50 ohm, R2 = 3.00 ohm, R3 = 4.80 ohm, R4 = 1.50 ohm, R5 = 11.0 ohm, V = 6.00 V and I = 2.00 A.
LON-CAPA Problem 6 X Chegg Study | Guided Solu x + https://s4 lite.msu.edu res/brookscole/serway/College Physics 7ed/Chap18/prob1821.problem?symbsuga%2fbjcooley%2fPhys1112%2fPr Q Search Messages Courses Help Logout Adanze O. Onwuliri (Student - section : Period7) Main Menu ContentsGrades Syllabus PHYS 1112: Intro Physics II (Optics/EM), Cooley, Fall 2015 -:Timer-Notes Timer Notes Feedback E Course Contents »... » Problem Set 10 » Problem 6 Evaluate Feed Print Info What is the emf, E, of the battery in the circuit of the figure below? 4 Assume that R1-1.50 ohm, R2 = 3.00 ohm, R3 =4.80 ohm, R4-1.50 ohm, R5 = 11.0 ohm, V = 6.00 V and I = 2.00 A Submit Answer Tries 0/8 Post Discussion Send Feedback Mozilla Firefox seems slow to start. Learn How to Speed It Up | | Don't Tell Me Again | × 10:50 PM 11/5/2015
Explanation / Answer
applying kirchoff law R1 R2 R4
e - I*R1 - I*R2 -I1*R3 - I1*R4 + v = 0
e - (2*1.5) - (2*3) - (I1*1.5) + 6 = 0 ........(1)
applying kirchoff law R1 R2 R5
e - I*R1 - I*R2 -(I-I1)*R5 = 0
e - (2*1.5) - (2*3) - (2-I1)*11 = 0 .......(2)
emf = e = 6.36 V