Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On an old-fashioned rotating piano stool, a woman sits holding a pair of dumbbel

ID: 1458568 • Letter: O

Question

On an old-fashioned rotating piano stool, a woman sits holding a pair of dumbbells at a distance of 0.645 m from the axis of rotation of the stool. She is given an angular velocity of 2.60 rad/s , after which she pulls the dumbbells in until they are only 0.160 m distant from the axis. The woman's moment of inertia about the axis of rotation is 4.65 kgm2 and may be considered constant. Each dumbbell has a mass of 4.70 kg and may be considered a point mass. Neglect friction.

1. What is the initial angular momentum of the system?

2.Compute the kinetic energy of the system before the dumbbells are pulled in.

3.Compute the kinetic energy of the system after the dumbbells are pulled in.

the angular velocity of the system after the dumbbells are pulled in toward the axis is

4.55

=

4.55

  rad/s

Explanation / Answer

I =4.65 kg.m^2, w1 =2.6 rad/s, m = 4.7 kg,r1 =0.645 m, r2 = 0.16 m

1) L1 = (I+mr12)w1 = [4.65+(4.7*0.645*0.645)]2.6

L1 =17.304 kg.m2/s

2) K1 = (1/2)I1w12 =(1/2)[4.65+(4.7*0.645*0.645)](2.6*2.6)

K1 =22.5 J

3) w2 = 4.55 rad/s

I2 =[I+mr22]

K2 = (1/2)I2w22= (1/2) [I+mr22]w22

K2 = (1/2) [4.65+(4.7*0.16*0.16)](4.55*4.55)

K2 = 49.38 J