Angular speed, Inertia, and Kinetic Energy Please solve with steps. I have the s
ID: 1458679 • Letter: A
Question
Angular speed, Inertia, and Kinetic Energy
Please solve with steps. I have the solution but it's confusing. (14%)
PHSCS 105: Introductory Applied Physics Question 12 An ice skater spins, with her arms outstretched, at an angular speed of 12.6 rad/s. When she brings her arms close to her body, she decreases her moment of inertia by 12%. Determine the percentage change in her kinetic energy. (Ignore friction on the skates.) Do increase or decrease? What is the explanation for this result? es her kinetic energyExplanation / Answer
Angular momentum is given by :
L = I*W
where I = initial moment of inertia
W = initial angular speed
After decreasing her moment of inertia, new moment of inertia ,I' = 100 - 12 = 88 percent = 0.88*I
Let the final angular speed be W'
Now, conservation of angular momentum,
I*W = I'*W' <-------- initial angular momentum = final angular momentum
So,IW = 0.88*I*W'
So, W' = 1/0.88*W = 1.136*W
So, angular speed increases and by 1.136 - 1 = 13.6 percent
So, final Kinetic energy, KEf = 0.5*( I' )*( W' )^2
So, KEf = 0.5*(0.88*I)*(W/0.88)^2 = (0.5*IW^2)/0.88 = 1.136*KEi <------ KEi = initial kinetic energy = 0.5*I*W^2
So, Kinetic energy has also increased by 0.136 = 13.6 percent == 14 percent