The figure shows a 0.409-kg block sliding from A to B along a frictionless surfa
ID: 1458900 • Letter: T
Question
The figure shows a 0.409-kg block sliding from A to B along a frictionless surface. When the block reaches B, it continues to slide along the horizontal surface BC where the kinetic frictional force acts. As a result, the block slows down, coming to rest at C. The kinetic energy of the block at A is 42.0 J, and the heights of A and B are 10.7and 8.30 m above the ground, respectively. (a) What is the value of the kinetic energy of the block when it reaches B? (b) How much work does the kinetic frictional force do during the BC segment of the trip?
Explanation / Answer
alpply the law of conservation of energy as
total energy at A = total energy at B
KE at A + PE at A = KE at B + PE at B
KE at B = KE at A + mg(Ha-Hb)
KE at B = 42 + 0.409 * 9.8 * (10.7-8.3)
KE at B = 51.61 Joules
-------------------------------------------------------------------------------------
along the part C, the Energy is not Conserved
Work Done W = KEc + PEc -(KEb+ PEb)
W = KEc -KEb + mg(Hc-Hb)
W = 0 - 51.61 + (0.409 * 9.81 * (8.3-8.3)
W = -51.61 Joules