Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A square wire loop with 0.600 m sides is perpendicular to a uniform magnetic fie

ID: 1459004 • Letter: A

Question

A square wire loop with 0.600 m sides is perpendicular to a uniform magnetic field, with half the area of the loop in the field, as shown in the figure. The resistance of the wire is 0.26 and the internal resistance of the battery is 0.10 . If the total emf in the loop is 26.566 V calculate the emf of the battery, when the magnitude of the field varies with time according to B = 0.042 - 8.70t, with B in teslas and t in seconds.

1. What is the current in the circuit?

2. What is the potential drop across the internal resistance of the battery?

Explanation / Answer

EMF of battery = 26.566-EMFgenerated

EMFgenerated= 8.70*.6*.3 =1.566V

EMF battery =25V

current =26.566/36 =73.79A

Potential Drop = 7.379V