A 1668.0 g mass is on a horizontal surface with ?k = 0.39, and is in contact wit
ID: 1459022 • Letter: A
Question
A 1668.0 g mass is on a horizontal surface with ?k = 0.39, and is in contact with a massless spring with a force constant of 529.0 N/m which is compressed. When the spring is released, it does 5.18 J of work on the mass while returning to its equilibrium position. 1) Calculate the distance the spring was compressed.
2)What is the velocity of the mass as it loses contact with the spring?
» HW 5a » Mass on Spring Notes Bookmark Evaluate communicate-Print Info " à e course contents » A 1668.0 g mass is on a horizontal surface with k 0 39, and is in contact with a massless spring with a force constant of 529.0 N m which s compressed. When the spring is released, it does 5.18 J of work on the mass while returning to its equilibrium position. Calculate the distance the spring was compressed 1.400x10-1 m You are correct. Your receipt no.is 156.959Previous Tries What is the velocity of the mass as it loses contact with the spring? Submit Answer Tries o/12Explanation / Answer
0.5ks² = 5.18 J
0.5 x 529 x s² = 5.18
s =0.14 m
Now
0.5mv² = 5.18 – x mg x s
0.5 x 1.668 x v² = 5.18 – 0.39 x 1.668 x 9.8 x 0.14
v = 2.267m/s