A radioactive necleus at rest decays into a second necleus, an electron and a ne
ID: 1459350 • Letter: A
Question
A radioactive necleus at rest decays into a second necleus, an electron and a neutrino. The electron and the neutrino are emitted at right angles and have a momenta of 9.10 * 10-23 kg * m/s, and 5.00 * 10-23 kg * m/s, respectively. What is the magnitude and direction of the momentum of the second (recoiling) necleus? (Hint: Since momentum is a vector, use conservation of momentum in two directions, independently.)
Magnitude
____________ kg * m/s
Direction
____________ degrees (measured from the direction opposite to the electron's momentum)
Explanation / Answer
let,
momentum of electron is P1=9*10^-23 kg*m/sec
momentum of neutrino is P2=5*10^-23 kg*m/sec
moementum of second necleus is P3
by law of conservation of momentum,
total momentum before decay=total momentum after decay
0=P1+P2+P3
and
P1 and P2 are at right angle each other,
P3=P3x+P3y
hence,
p3x=p1=9*10^-23 kg*m/sec
p3y=p2=5*10^-23 kg*m/sec
magnitude of P3=sqrt(P1^2+P2^2)
P3=sqrt((9*10^-23)^2+(5*10^-23)^2)
P3=1.03*10^-22 kg.m/sec
and
tan(theta)=P3y/P3x
tan(theta)=(5*10^-23)/(9*10^-23)
====>
theta=29.05 degrees,
angle between electron and nucleus is =180-29.05=150.95 degrees,
angle between neutrino and nucleus is =90+29.05=110.05 degrees,