Blood Due this Friday, Nov 13 at 11:59 pm (EST) Blood flows in an aorta of radiu
ID: 1460694 • Letter: B
Question
Blood Due this Friday, Nov 13 at 11:59 pm (EST) Blood flows in an aorta of radius 4.38mm at 30.0cm/s. Calculate the volume flow rate. 1.082 L/min You are correct. Your receipt no. is 150-9835 Help: Receipt Previous Tries Although the cross-sectional area of a capillary is much smaller than that of the aorta, there are many capillaries, so their total cross-sectional area is much larger. If all the blood from the aorta flows into the capillaries and the speed of flow through the capillaries is 0.85mm/s, calculate the total cross-sectional area of the capillaries.
Explanation / Answer
Ac= Area of capillaries
Vc = 85 x 10-3 m/s
Volume flow rate remains constant , V = 1.082 L/min = 1.67 x 10-5 m3/s
hence Volume flow rate in capillaries = Ac Vc
1.67 x 10-5 = Ac (85 x 10-3 )
Ac = 0.000196 m2