A 4-turn coil encloses a square area measuring L = 0.37 m on each side, as seen
ID: 1461478 • Letter: A
Question
A 4-turn coil encloses a square area measuring L = 0.37 m on each side, as seen in the figure. The coil lies in the plane of the page and has a clockwise current of I = 4.11 A flowing in it. If the coil is in a uniform magnetic field of B = 2.55E-2 T, directed toward the left of the page, what is the magnitude of the torque on the coil?
A 4-turn coil encloses a square area measuring L = 0.37 m on each side, as seen in the figure. The coillies inthe plane of the taveranthe eft df the wpsde. wWhant is the magnitude org he torque on tle Sciir? uniform magnetic field of B -2.55E-2 T, directed age and has a clockwise current of I = 4.11 A flowing in it. If the coil is in a uniform magnetic field of B-2.55E-2 T directed ward the left of the page, what is the magnitude of the torque on the coil? 1B What is the magnitude of the torque on the coil? (in N*m) 10-1035-0 294.10 93.07 54.100 7.37.10H: 837-10 A: 1.88×10-1 B: 2.35×10- c: 2.94×10- D: 3.67×10- | E: 4.59 × 10- F: 5.74 × 10-1 G: 7.17×10-1 H: 8.97×10-Explanation / Answer
Torque on a loop is given by T = Ni AB
where N is No. of turns
A is area = side^2
B is magnetic field
N is No. of turns
so
Torque T = 4 * 4.11 * 0.37 * 0.37 * 2.55 e-2
T = 5.74 e -2 Nm
option F it is