#2 PLEASE ANSWER ALL PARTS One end of a cord is fixed and a small 0.550-kg objec
ID: 1462860 • Letter: #
Question
#2
PLEASE ANSWER ALL PARTS
One end of a cord is fixed and a small 0.550-kg object is attached to the other end, where it swings in a section of a vertical circle of radius 1.00 m, as shown in the figure below. When theta = 23.0 degree, the speed of the object is 8.50 m/s. (a) At this instant, find the magnitude of the tension in the string. (b) At this instant, find the tangential and radial components of acceleration. at = [ ] m/s^2 inward ac = [ ] m/s^2 downward tangent to the circle (c) At this instant, find the total acceleration. ____ inward and below the cord at [ ] degree (d) Is your answer changed if the object is swinging down toward its lowest point instead of swinging up? Yes No (e) Explain your answer to part (d).Explanation / Answer
Along the cord:
a)
T - mg cos(theeta) = maC = mv2/L --> T = m(v2/L + g cos(theeta)) = 44.70N
b)
Part b has a problemwith the formulation, ac is inward and at is downward tangent to the circle
ac = v2/L= 72.25 m/s2 inward
at = g sin(theeta) = 3.829 m/s2 downward tangent to the circle
c) |a| = root(at2 + ac2) = 72.35 m/s2
angle = arctan(at / ac) = 3.033 degrees measured as the cord
d) and e)
No, the only two forces (T and mg) remains the same if the object is swinging down.
Enjoy