Part 1: If 9.00 g of water is placed in a 2.00-L pressure cooker and heated to 5
ID: 1464026 • Letter: P
Question
Part 1: If 9.00 g of water is placed in a 2.00-L pressure cooker and heated to 500°C, what is the pressure inside the container?
Please answer this part. Part 2: If the amount of water in the pressure cooker is doubled, but the temperature is again raised to 500 degrees celsius, what happens to the pressure in the cooker?
a. Decreases by less than a factor of 2
Decreases by a factor of 2
Remains the same
Increases by less than a factor of 2
Increases by a factor of 2
a. Decreases by less than a factor of 2
b.Decreases by a factor of 2
c.Remains the same
d.Increases by less than a factor of 2
e.Increases by a factor of 2
Explanation / Answer
Part 1:
9 grams of water = 0.5 mol
P(2 L) = (0.5 mol)(0.082)(500 + 273)
(R = 0.082 liter-ATM / mole°K)
P = 15.8 ATM
Part 2;
Increases by a factor of 2