Consider a rigid 2.70-m-long beam (see figure) that is supported by a fixed 1.35
ID: 1466000 • Letter: C
Question
Consider a rigid 2.70-m-long beam (see figure) that is supported by a fixed 1.35-m-high post through its center and pivots on a frictionless bearing at its center atop the vertical 1.35-m-high post. One end of the beam is connected to the floor by a spring that has a force constant k = 1300 N/m. When the beam is horizontal, the spring is vertical and unstressed. If an object is hung from the opposite end of the beam, the beam settles into an equilibrium position where it makes an angle of 22.4° with the horizontal. What is the mass of the object?
__________________kg
Explanation / Answer
if the rod system remains to be in equilibrium
it must happen that sum of all forces and torque will be zero
so if the force applied by the spring is F
then ets Calculate the Torque about pivot point as
F d cos theta = r x F
so
mg*0.5 L cos 22.4 = r*F sin theta
for Sprng , Force F = kx
so
4.53 mL = 0.5 L* k x sin theta
4.53 mL =0.5 * 1300 * L * Sin theta
4.52 mL = 650 L*sin 22.4
m = 247.69/(4.52)
m = 54.79 kgs