Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Car on ramp Answer all parts, check units and only answer if you know how to do

ID: 1466762 • Letter: C

Question

Car on ramp

Answer all parts, check units and only answer if you know how to do it

A 1,729-kg car is moving down a road with a slope (grade) of 23% while speeding up at a rate of 1 9 m/s^2. What is the direction and magnitude of the frictional force? (define positive in the forward direction, i.e, down the slope)? A 2,282-kg car is moving up a road with a slope (grade) of 10% at a constant speed of 12 m/s What is the direction and magnitude of the frictional force? (define positive in the forward direction, i.e., up the slope)? A 1,712-kg car is moving up a road with a slope (grade) of 38% while slowing down at a rate of 1.5 m/s^2. What is the direction and magnitude of the frictional force? (define positive in the forward direction, i.e.. up the slope)? A 1,967-kg car is moving up a road with a slope (grade) of 11% while slowing down at a rate of 3.3 m/s^2 What is the direction and magnitude of the frictional force? (define positive in the forward direction, i.e., up the slope)?

Explanation / Answer

a) slope = tan(theta) = 0.23

theta = 12.95 deg

The component of gravity acceleration acting parallel to the slope is

a = gsin(theta)

a = 9.81sin 12.95

a = 2.19 m/s^2

so friction from the road on the tires must provide the additional acceleration of

a = 1.9 - 2.19 = -0.29 m/s^2

so F = ma

F = 1729*-0.29

F = - 501.41 N downslope

------------------------------------------------
2. theta = arctan(0.10) = 84.28 degrees

friction = mgsion(theta)

f = 2282*9.8*sin84.28

f = 22252.24 N up along the slope
------------------------------------------------

3. a) slope = tan(theta) = 0.38

theta = 20.806 deg

The component of gravity acceleration acting parallel to the slope is

a = gsin(theta)

a = 9.81sin 20.806

a = 3.48 m/s^2

so friction from the road on the tires must provide the additional acceleration of

a = 1.5 + 3.48 = 4.98 m/s^2

so F = ma

F = 1712 * 4.98

F = 8525.76 N N Up slope

----------------------------------------------------------------
a) slope = tan(theta) = 0.11

theta = 6.27 deg

The component of gravity acceleration acting parallel to the slope is

a = gsin(theta)

a = 9.81sin 6.27

a = 1.07 m/s^2

so friction from the road on the tires must provide the additional acceleration of

a = 3.3 +1.07 = 4.37 m/s^2

so F = ma

F = 1967 * 4.37

F = 8595.79 N Up slope