Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Car on Ramp ! answer all parts show me work and units A 2,372-kg car is moving d

ID: 1467093 • Letter: C

Question

Car on Ramp ! answer all parts show me work and units

A 2,372-kg car is moving down a road with a slope (grade) of 10% at a constant speed of 16 m/s. What is the direction and magnitude of the frictional force? A 2,319-kg car is moving down a road with a slope (grade) of 11% while slowing down at a rate of 3.8 m/s^2. What is the direction and magnitude of the frictional force? A 1,729-kg car is moving down a road with a slope (grade) of 23% while speeding up at a rate of 1.9 m/s^2. What is the direction and magnitude of the frictional force? A 1.771-kg car is moving down a road with a slope (grade) of 11% while speeding up at a rate of 3.1 m/s^2. What is the direction and magnitude of the frictional force?

Explanation / Answer

1)

slope angle @ = tan^-1(0.10) = 5.71 deg

so mgsin5.71 + f = 0

f = - (2372 x 9.81 x sin5.71 ) = - 2315.38 N


magnitude = 2315.38 N upwards


2) @ = tan^-1(0.11) = 6.28 deg

mgsin6.28 + f = ma

(2319 x 9.81 x sin6.28) + f = (2319 x -3.8)

f = -11300.69 N

upwrads

c)
@ = tan^-1(0.23) = 12.95 deg

mgsin12.95 + f = ma

(1729 x 9.81 x sin12.95) + f = (1729 x 1.9)

f = - 515.98 N

upward

D)
@ = tan^-1(0.11) = 6.28 deg

mgsin6.28 + f = ma

(1771 x 9.81 x sin6.28) + f = (1771 x 3.1)

f = 3589.66 N

donwards