Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A purple beam is hinged to a wall to hold up a blue sign. The beam has a mass of

ID: 1467473 • Letter: A

Question

A purple beam is hinged to a wall to hold up a blue sign. The beam has a mass of mb = 6.8 kg and the sign has a mass of ms = 15.2 kg. The length of the beam is L = 2.52 m. The sign is attached at the very end of the beam, but the horizontal wire holding up the beam is attached 2/3 of the way to the end of the beam. The angle the wire makes with the beam is = 32°.

1)

What is the tension in the wire?
N

You currently have 8 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 2 more submissions for this question.

Your submissions:

536

Computed value:

536

Submitted:

Wednesday, November 18 at 6:40 PM

Feedback:

2)

What is the net force the hinge exerts on the beam?
N

You currently have 2 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 8 more submissions for this question.

Your submissions:

480

Computed value:

480

Submitted:

Wednesday, November 18 at 6:01 PM

Feedback:

Correct!

3)

The maximum tension the wire can have without breaking is T = 885 N.

What is the maximum mass sign that can be hung from the beam?
kg

You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.

4)

What else could be done in order to be able to hold a heavier sign?

while still keeping it horizontal, attach the wire to the end of the beam

keeping the wire attached at the same location on the beam, make the wire perpendicular to the beam

attach the sign on the beam closer to the wall

shorten the length of the wire attaching the box to the beam

Explanation / Answer

1)
As the beam is in equibrium, net force and net torque acting on the must be zero.

Let T is the tension in the wire.

Apply, Net torque about pivot = 0

T*(2*L/3)sin(32) - mb*g*(L/2)*sin(90 - 32) - ms*g*L*sin(90 - 32) = 0

T*(2/3)sin(32) = mb*g*(1/2)*sin(58) + ms*g*sin(58)

T = (mb*g*(1/2)*sin(58) + ms*g*sin(58))/((2/3)*sin(32))

= (6.8*9.8*0.5*sin(58) + 15.2*9.8*sin(58))/((2/3)*sin(32))

= 437.6 N <<<<<<<<<-------------------Answer


2) Let Fx and Fy are forces exerted by wall on th beam.

Apply, Fnetx = 0

T*cos(32) - Fx = 0

Fx = T*cos(32)

= 437.6*cos(32)

= 371.1 N

Apply, Fnety - 0

Fy - mb*g - ms*g = 0

Fy = (mb + ms)*g

= (6.8 + 15.2)*9.8

= 215.6 N

Fnet = sqrt(Fx^2 + Fy^2)

= sqrt(371.1 + 215.6^2)

= 216.4 N <<<<<<<<<<<<<<---------------------------Answer

3)


Tmax*(2*L/3)sin(32) - mb*g*(L/2)*sin(90 - 32) - ms_max*g*L*sin(90 - 32) = 0

Tmax*(2/3)sin(32) - mb*g*(1/2)*sin(58) - ms_max*g*sin(58) = 0

ms_max*g*sin(58) = Tmax*(2/3)sin(32) - mb*g*(1/2)*sin(58)

ms_max = (Tmax*(2/3)sin(32) - mb*g*(1/2)*sin(58))/(g*sin(58))

= (885*(2/3)*sin(32) - 6.8*9.8*0.5*sin(58))/(9.8*sin(58))

= 34.2 kg   <<<<<<<<<<<<<<---------------------------Answer


4)

while still keeping it horizontal, attach the wire to the end of the beam

keeping the wire attached at the same location on the beam, make the wire perpendicular to the beam

attach the sign on the beam closer to the wall