Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please show work it\'s saying 30.2 mins doesn\'t work so I know it\'s not that.

ID: 1468195 • Letter: P

Question

Please show work it's saying 30.2 mins doesn't work so I know it's not that. I've tried it.

When the wind is blowing an average of 42.8 mph, a wind tower with its propellors centered at a height of 40 m off the ground is supplied with energy at a rate of 14.0 kW. A large bank of batteries collects the energy from the wind tower. If the efficiency of each object (tower, cable, battery) is 82.0%, how long will it take for the bank of batteries to collect 20.8 MJ of energy. (Express your answer in minutes.) Number min

Explanation / Answer

wind velocity is V = 42.8 mph = 0.011 m/s

height h = 40 m

P = 14 kW

given energy is 20.8 MJ = 20.8 X 106 J = KE

KE = 1 / 2 m V2 then

1 / 2 m V2 = 20.8 X 106

0.5 X m X 0.0112 = 20.8 X 106

m X 6.05 X 10-5 = 20.8 X 106

m = 3.43 X 1011 kg

power rate we have P = m g h / t

rearranging for time t = m g h / P

t = 3.43 X 1011 X 9.8 X 40 / 14 X 103

t = 1344.56 X 1011 / 14 X 103

t = 96.04 X 108 sec

t = 1.600 X 108 min

this is the for the total energy

but given is about only 0.82 %

so

t = 0.82 X 1.600 X 108

t = 1.31 X 108 min