Map this question has been customized by sapling learning Angela Reisetter at ve
ID: 1472293 • Letter: M
Question
Map this question has been customized by sapling learning Angela Reisetter at versity of Evansville termine the image distance for an object do 6.500 cm from a diverging lens where both sides have the same radius of curvature 5.200 cm, and the lens has an index of refraction 1.850. (Express your answer as a positive quantity.) Number cm R 5.200 cm object What is the magnification of the object? (Be sure to insert the proper sign, or do Number What is the nature of the image? O Inverted and smaller O Upright and smaller O Inverted and larger O Upright and largerExplanation / Answer
R = radius of curvature = 5.200 cm
n = refractive index of lens = 1.850
focal length of lens is given as
1/f = (n - 1) (-2/R)
1/f = (1.850 - 1) (-2/5.2)
f = - 3.1 cm
do = object distance = 6.5 cm
using lens equation
1/f = 1/do + 1/di
1/(-3.1) = 1/6.5 + 1/di
di = - 2.1 cm
image distance = 2.1 cm
magnification = m = - di/do = - (-2.1) / 6.5 = 0.323
upright and smaller