Correction to my previous question: what is the resistance of a wire made with r
ID: 1473781 • Letter: C
Question
Correction to my previous question: what is the resistance of a wire made with resistivity 3.2x10^-8 ohms m if it has dimensions length=2.5m and diameter =0.5 mm? B) what would be the new resistance if the wire is stretched uniformily to a length of 3 meters? Correction to my previous question: what is the resistance of a wire made with resistivity 3.2x10^-8 ohms m if it has dimensions length=2.5m and diameter =0.5 mm? B) what would be the new resistance if the wire is stretched uniformily to a length of 3 meters? B) what would be the new resistance if the wire is stretched uniformily to a length of 3 meters?Explanation / Answer
A.)Resistance = resitvity *( length of wire / cross section of wire )
= 3.2x10^-8 ohms m (2.5m/(pi* 0.0005/2 )^2 )
=40.74 ohm
B.)new resistance = resitvity *( length of wire / cross section of wire )
= 3.2x10^-8 ohms m (3m/(pi* 0.0005/2 )^2 )
= 48.89 ohm