Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Collisions in One Dimension On a frictionless horizontal air table, puck A (with

ID: 1474253 • Letter: C

Question

Collisions in One Dimension

On a frictionless horizontal air table, puck A (with mass 0.252 kg ) is moving toward puck B (with mass 0.368 kg), which is initially at rest. After the collision, puck A has velocity 0.116 m/s to the left, and puck B has velocity 0.654 m/s to the right.

Part A

What was the speed vAi of puck A before the collision?

SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part

Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining

Part B

Calculate K, the change in the total kinetic energy of the system that occurs during the collision.

SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part

Collisions in One Dimension

On a frictionless horizontal air table, puck A (with mass 0.252 kg ) is moving toward puck B (with mass 0.368 kg), which is initially at rest. After the collision, puck A has velocity 0.116 m/s to the left, and puck B has velocity 0.654 m/s to the right.

Part A

What was the speed vAi of puck A before the collision?

vAi =   m/s  

SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part

Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining

Part B

Calculate K, the change in the total kinetic energy of the system that occurs during the collision.

K =   J  

SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part

Explanation / Answer

Solution:

Given data

puck A (with mass 0.252 kg ) is moving toward puck B (with mass 0.368 kg) which is initially at rest.

After the collision, puck A has velocity 0.116 m/s to the left,

and d puck B has velocity 0.654 m/s to the right.

a)Momentum is conserved so momentum after collision is 0.368x0.654- 0.252x0.116=0.211.

so velocity before collision is 0.211=0.252xv

v=0.211/0.252=0.845 m/s answer


Total kinetic energy before collision is 0.5x0.252x0.845^2=0.0899J.

Total kinetic energy after is 0.5x0.252x0.116^2+0.5x0.368x0.654^2=0.0786...

change in kinetic energy=0.0899-0.0786

change in kinetic energy=0.0113 L ANSWERE