Body A, a 50 kg train signal, is attached to beam B of length 3.5 in and mass 20
ID: 1474687 • Letter: B
Question
Body A, a 50 kg train signal, is attached to beam B of length 3.5 in and mass 200 kg. B is. in turn, connected to a fixed vertical post by a hinge and a cable C. The geometry of the system is shown at right. What is the tension in C Be sure to include a detailed free body diagram to accompany your analysis. What is the magnitude of the force provided by (he hinge What is the moment of inertia of A + B as a rigid system, if rotating about the hinge For B, use calculus principles; treat with a single integral, without breaking the beam into two parts. If C were to break, what would be the angular acceleration of B at the moment of breakageExplanation / Answer
a) Let TC be the tension in C.
Length of the beam to the right of hinge, LB,r = (22 + 1.52)1/2 = 2.5 m
Length of the beam to the left of hinge, LB,l = 3.5 - 2.5 = 1 m
Angle made by the beam with the vertical post is given by,
sin = 1.5 / 2.5 = 0.6
Moment of the forces acting on the (A + B) system about the hinge is zero.
=> WB(LB/2 - LB,l)sin + WA(LB,r - 0.5)sin = 2TC
=> TC = 0.5{[200 * 9.81 * (3.5/2 - 1) * 0.6] + [50 * 9.81 * (2.5 - 0.5) * 0.6]}
=> TC = 735.75 N
b) Let FH and Fv be the horizontal and vertical forces provided by the hinge respectively.
Horizontal force balance:
FH = TC
=> FH = 735.75 N
Vertical force balance:
FV = WA + WB
=> FV = (MA + MB)g = (50 + 200) * 9.81 = 2452.5 N
So, magnitude of force provided by hinge,
F = (FH2 + FV2)1/2 = (735.752 + 2452.52)1/2 = 2560.5 N
c) Moment of inertia of A about the hinge, IA = 50 * 2.52 = 312.5 kg-m2
Moment of inertia of B about the hinge,
IB = (dm r2)
Here, dm = (MB/LB)dx
So, IB = -12.5 (MB/LB)x2dx
=> IB = (MB/LB) * [x3/3]-12.5
=> IB = (200 / 3.5) * [2.53 - (-1)3] / 3 = 316.67 kg-m2
Total moment of inertia, I = IA + IB = 312.5 + 316.67 = 629.2 kg-m2
d) If C breaks, net torque on the system about the hinge,
Tnet = WB(LB/2 - LB,l)sin + WA(LB,r - 0.5)sin
=> Tnet = {[200 * 9.81 * (3.5/2 - 1) * 0.6] + [50 * 9.81 * (2.5 - 0.5) * 0.6]} = 1471.5 N-m
Hence, angular acceleration at the moment of breakage,
= Tnet / I = 1471.5 / 629.2 = 2.34 rad/s2