I have put the calcations in and not matter what I get the same answer. The syse
ID: 1474829 • Letter: I
Question
I have put the calcations in and not matter what I get the same answer. The sysem is saying no. I don't know how else to do it.
To measure the acceleration due to gravity on a distant planet, an astronaut hangs a 0.124-kg ball from the end of a wire. The wire has a length of 1.73 m and a linear density of 3.73 × 10-4 kg/m. Using electronic equipment, the astronaut measures the time for a transverse pulse to travel the length of the wire and obtains a value of 0.0895 s. The mass of the wire is negligible compared to the mass of the ball. Determine the acceleration due to gravity.
Explanation / Answer
We can use the following expression
u = [m*g/µ] we get
g = u²µ/m
We have u = L/t = 1.73/0.0895 = 19.329 m/s,
g = u²µ/m
g = 1.12m/s²