A police siren emits a sinusoidal wave with frequency f_S = 490Hz. On this cool
ID: 1475249 • Letter: A
Question
A police siren emits a sinusoidal wave with frequency f_S = 490Hz. On this cool day, the speed of sound is 340 m/s. What frequency will a stationary listener hear when the police car is moving away at 30.0 m/s? shows our diagram. We use f_L = f_s(v + v_L)/(v + v_s) with v_L = 0 and v_s = 30.0 m/s. From the equation above. As the siren recedes, the listener hears sound of lower frequency than when the siren is at rest. What frequency does the police officer hear? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
police officer is in the car that is he is in the same frame of reference so that he heard same frequensy as it emits that is 490 Hz