Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A metal rod 50.000-cm long at 55.0 degree C is heated to 75.0 degree C. The leng

ID: 1475282 • Letter: A

Question

A metal rod 50.000-cm long at 55.0 degree C is heated to 75.0 degree C. The length of the rod is then measured to be 50.0264 cm. What is coefficient of linear expansion of the metal? A filament in alight dulb that dissipates heat at a rate of 100 W acts like a perfect blackbody (e = 1). What is the temperature of the hottest portion of the filament if it has a surface area of 6.3 Times 10^5 m^2? The Stefan-Bottzmann constant is 5.67 Times 10^8 W/(m^2 k^4). An engine is used to lift a 2500-kg truck to a height of 4.0 m at a constant speed. In the lifting process, the engine received 4.18 Times 10^5 J of heat from the fuel burned in its interior. How much work is done lifting the truck? What is the efficiency of the engine? A bell emits sound energy uniformly in all directions at a rate of 4.00 Times 10^-3 W. What is the intensity of the wave 100.0 m from the bell? The intensity of a spherical wave 2.5 m from the source is 120 W/m^2 What is the intensity at a point 9.0 m away from the source? A wave whose wavelength is 0.500 m is traveling down a 500-m long wire whose total mass is 25 kg and is under a tension of 2000 N. What is the speed of the wave on the wire? Find the frequency of this wave.

Explanation / Answer

coefficient of linear expansion

alpha = (L2-L1)/(L1*dT)

alpha = ((50.0264-50)/(50*(75-55))


alpha = 2.64*10^-5 /oC

----------


from stefans law


P = sigma*e*A*T^4


100 = 5.67*10^-8*1*6.3*10^-5*T^4


T = 2300 K

t = T-273 = 2027 oC

------------------

3)

a)

W = m*g*h = 2500*9.8*4 = 98000 J

b)

efficiency = W/E = 98000/(4.18*10^5) = 23.4%

4)


intensity = power/area =P/4pir^2

I = (4*10^-3)/(4*pi*100^2)

I = 3.18*10^-8 W/m^2


B)


power of the source remains same


I2/I1 = (r1/r2)^2

I2/120 = (2.5/9)^2

I2 = 9.26 W/m^2

-----------


5)

v = sqrt(T/u)

u = linear density = m/L

v = sqrt(TL/m)

v = sqrt(2000*500/25)


v = 200 m/s


frequency f = v/lambda = 200/0.5 = 400 hz