A small ferryboat is 3.70 m wide and 6.90 m long. When a kaded truck pulls onto
ID: 1475298 • Letter: A
Question
A small ferryboat is 3.70 m wide and 6.90 m long. When a kaded truck pulls onto it, the boat sinks an additional 5.00 cm into the river. What is the weight of the truck? A spherical whether balloon is filled with hydrogen until its radius is 2.20 m. Its total mass including the instruments it carries is 11.0 kg. Find the buoyant force acting on the ballcon, assuming the density of air is 1.29 kg/m^3. What is the net force acting on the balloon and its instruments after the balloon is released from the ground? Why does the radius of the balloon tend to increase as it rises to higher attitude?Explanation / Answer
b =3.7 m , L = 6.9 m , h = 5cm
density of water dw =1000 kg/m^3
weight of truck = Buyont force = Weight of displaced water
w = dwgV = 1000*9.8*3.7*6.9*0.05
w = 12.51 kN