The device pictured in the figure entertains infants while keeping them from wan
ID: 1479000 • Letter: T
Question
The device pictured in the figure entertains infants while keeping them from wandering. The child bounces in a harness, with a spring constant k, and is suspended off of the ground. If the spring stretches X1 = 0.24 m from equilibrium while supporting an 8.05- kg child, what is its spring constant, in newtons per meter? Numeric : A numeric value is expected and not an expression. k = What is the time, in seconds, for one complete bounce of this child about the point X1 Numeric : A numeric value is expected and not an expression T= What is the child's maximum velocity, in meters per second, if the amplitude of her bounce, relative to xh is 0.21 m? Numeric : A numeric value is expected and not an expressionExplanation / Answer
here,
a)
x1= 0.24 m
mass of child , m = 8.05 kg
let the spring constant be k
m*g = k * x1
8.05 * 9.8 = k * 0.24
k = 328.71 N/m
the spring constant is 328.71 N/m
b)
time priod for one coplete bounce , T = 2 * pi* sqrt( m/k)
T = 2*pi*sqrt( 8.05/328.71)
T = 0.98 s
the timeperiod is 0.98 s
c)
amplitude , A = 0.21 m
child maximum velocity , vmax = A*w
vmax = A * 2*pi/T
vmax = 0.21 * 2*pi/0.98
vmax = 1.35 m/s
the maximum velocity is 1.35 m/s