An object with mass of 3kg is attached to a spring with spring stiffness constan
ID: 1480919 • Letter: A
Question
An object with mass of 3kg is attached to a spring with spring stiffness constant k=280 N/m and is executing simple harmonic motion. When the object is 0.02m away from its equilibrium position, it is moving with a speed of 0.55 m/s. A) calculate the amplitude of the motion. B) calculate the maximum velocity attained bu the object.Please show all working Thanks An object with mass of 3kg is attached to a spring with spring stiffness constant k=280 N/m and is executing simple harmonic motion. When the object is 0.02m away from its equilibrium position, it is moving with a speed of 0.55 m/s. A) calculate the amplitude of the motion. B) calculate the maximum velocity attained bu the object.
Please show all working Thanks A) calculate the amplitude of the motion. B) calculate the maximum velocity attained bu the object.
Please show all working Thanks
Explanation / Answer
Velocity = (A^2-x^2)
Angular frequency = (k/m)
= (280/3)
= 93.33
Velocity v = 0.55 = 93.33(A^2-(0.02)^2)
Squaring both sides we get, 0.3025 = 93.33(A^2-(0.0004)
A^2 = 36.41 x 10^-4
Amplitude A = 6.03 x 10^-2 m
Maximum velocity = A = 93.33 x6.03 x 10^-2
0.58 m/s