a microwave oven has 15 cm radius rotating plate for cooking. The plate initiall
ID: 1481649 • Letter: A
Question
a microwave oven has 15 cm radius rotating plate for cooking. The plate initially at rest, it reaches a constant operational speed in 0.5 seconds. The angular acceleration is 0.9 radians/sec^2. calculate the angular displacement in radians. a microwave oven has 15 cm radius rotating plate for cooking. The plate initially at rest, it reaches a constant operational speed in 0.5 seconds. The angular acceleration is 0.9 radians/sec^2. calculate the angular displacement in radians. a microwave oven has 15 cm radius rotating plate for cooking. The plate initially at rest, it reaches a constant operational speed in 0.5 seconds. The angular acceleration is 0.9 radians/sec^2. calculate the angular displacement in radians.Explanation / Answer
the angular displacement = 0.5*w*t2 = 0.5*0.9*0.52 = 0.1125 = 11.25 cm = 0.75 R