Question
how far does the ball travel in the horizontal direction?
8. A football player throws a 400 g footbal at 30 to the condition, he is able to impart and initial kinetic energv exactly the same height above the ground as it was th honzontal. Being in a ood phyacal and initial kinetic energy of 100 d to the ba. The bat is caught at nd as it was thrown lpoints will be awarde v far does the d for the correct answer to the following question: ball travel in the horizontal direction? o the e full credit cannot be awarded, then partial credit will be awarded for the correct an wing questions: parated from the athlete's ha t i i the initial speed of the ball (immediately after it has se
Explanation / Answer
KE = mv^2 /2
100 = 0.400 v^2 /2
v = 22.36 m/s
ball is caught at the same height so
horizontal distance traveled = v^2 sin(2@) / g
= 22.36^2 * sin(2 x 30) / 9.81 = 44.14 m