In a certain rectangular Cartesian coordinate system, a force Vector P = (-4 i+3
ID: 1484077 • Letter: I
Question
In a certain rectangular Cartesian coordinate system, a force Vector P = (-4 i+3j + 5k)N is acting on a point mass m = 0.1 kg which is held fixed rest at the location r = (-3 j)m despite the action of the force. What is the magnitude of the torque about the origin, on the point mass, due to the force Vector P ? Let vector g = -9.8 m/s^2 j [Select the correct option after rounding off your answer to the NEAREST integer] 0 N-m 3 N-m -3 N-m 12 N-m -12 N-m 19 N-m -19 N-m 21 N-m 27 N-m -27 N-m None of these.Explanation / Answer
torque is r X P
X represents the cross product of r and P
then torque is T = (-3j) X (-4i + 3j + 5k)
T = -12 k + 0 -15 i
so the amgnitude is sqrt(12^2+15^2) = 19.2 N-m
so the answer is F) 19 N-m