Consider an ideal gas at an initial pressure of 4.9 atmosphere and occupying an
ID: 1484097 • Letter: C
Question
Consider an ideal gas at an initial pressure of 4.9 atmosphere and occupying an initial volume V_1 and at an initial temperature T_1. The gas is isothermally compressed to a volume V_2 = 0.25 V_1.Determine the final pressure of the gas. An object is thrown straight up with an initial velocity of 32.0 meter's second. Determine the time required to reach the maximum height. Determine the number of moles of an ideal gas contained in a volume of 4.0m^3 with a temperature of 95 degree celcius and a pressure of 2.02 * 10^5 Pascal.Explanation / Answer
16 )
applying ideal gas equation
PV = nRT
isothermal process => temprature constant
so PV = constant
P1V1 = P2 V2
4.9 V1 = P2 0.25 V1
P2 = 4*4.9 => 19.6 atm
17)
at maximum height
V = 0
applying laws of motion in vertical direction
0 = 32 - 9.81 t
t = 3.2619775739 s
18)
applying ideal gas equation
PV = nRT
2.02*10^5 * 4 = n (8.314) * (273+95)
n = 264.090951878 moles