Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two bars, one copper and one aluminum, have the same length L1 = L2 = 1.50 m and

ID: 1484249 • Letter: T

Question

Two bars, one copper and one aluminum, have the same length L1 = L2 = 1.50 m and cross-sectional area A = 10.0 cm2, and are fixed on immovable walls with a gap of 1.00 mm between them at 73.0 F, and the temperature is going up steadily, as shown below. The linear thermal expansion coefficient and Young’s modulus of copper are 1.70× 105 K1 and 1.10×1011 Pa and of aluminum are 2.30×105 K1 and 6.90 × 1010 Pa, respectively. What is the force (magnitude) exerted on each wall at 113.0 F? (A) 9.42 kN; (B) 8.42 kN; (C) 7.42 kN; (D) 6.42 kN; (E) 5.42 kN.

Show your work please!

Explanation / Answer

Let us first calculate the temp when the gap of 1mm is fulfilled

Let the change in length of aluminium be x mm and copper be y mm

x+y=1

x*10^-3/1.5=2.30×105*T=>x=69T/2000 where T is change in emperature

y*10^-3/1.5=1.70×105*T=>y=51T/2000

x+y=1

120T=2000

T=50/3 K=30F

new Temperature=73+30=103 F

young modulas =(F/A)/strain

strain = change in length/length

at 103 F 1 mm gap is fixed so force will start exerting after temperature increases above 103 F

change in length of aluminium at 113 F =2.30×105*(10/1.8)*1.5=23/120000 m

strain=23/180000

force=young modulas*area*strain=8.816 kN

change in length of cpooer =1.70× 105*(10/1.8)*1.5=17/120000 m

strain=17/180000

force=10.388 kN

force on wall=19.204 kN

total force on each side=19.204/2=9.6 kN

A is correct