a resistor (r=900ohm) a capacitor (c=0.250uF) and an inductir (l=2.50H) are conn
ID: 1484853 • Letter: A
Question
a resistor (r=900ohm) a capacitor (c=0.250uF) and an inductir (l=2.50H) are connected in series across a 240hz AC voltage source Vmax=140a) what frequency in Hz is the resonant frequency of the circuit? b) what is the phase angle between the current and the source voltage, and which lags? a resistor (r=900ohm) a capacitor (c=0.250uF) and an inductir (l=2.50H) are connected in series across a 240hz AC voltage source Vmax=140
a) what frequency in Hz is the resonant frequency of the circuit? b) what is the phase angle between the current and the source voltage, and which lags?
a) what frequency in Hz is the resonant frequency of the circuit? b) what is the phase angle between the current and the source voltage, and which lags?
Explanation / Answer
(a)Angular frequency,
w = 1/ root(l*c)
= 1/ root(2.5*0.250*10^-6)
= 1265
Frequency, f= w/2*pi = 201.4 Hz
(b)
Phase angle = (wl-(1/wc)) /R =[(1265*2.5) -(1/1265*.25*10^-)] 0/.900
=0.4941
=14.16 degree