Two wires, each of length 1.7 m, are stretched between two fixed supports. On wi
ID: 1486954 • Letter: T
Question
Two wires, each of length 1.7 m, are stretched between two fixed supports. On wire A there is a second harmonic standing wave whose frequency is 727 Hz. However, the same frequency of 727 Hz is the third harmonic on wire B. Find the speed at which the individual waves travel on each wire. Two wires, each of length 1.7 m, are stretched between two fixed supports. On wire A there is a second harmonic standing wave whose frequency is 727 Hz. However, the same frequency of 727 Hz is the third harmonic on wire B. Find the speed at which the individual waves travel on each wire.Explanation / Answer
nV1/2L = F1
n= 2
V1 = 727*2*1.7)/(2 = 1235.9 m/s
V2 = 727*2*1.7)/(3 = 823.93 m/s ( where n = 3)