And also part D is asking; conclude on the net field strenght value at P. Please
ID: 1487500 • Letter: A
Question
And also part D is asking; conclude on the net field strenght value at P. Please help!
The wire shown on the figure is traversed by a current I = 2.4 A. The current flows down the y- axis ina straight portion of the wire then follows a quarter- circle of radius R = 3.0cm clockwise and finally exists through another straight portion along the x axis What is the B - field strength at point P. due to each straight position of wire Use a Biot- savart's law to justify using the current model equivalence dqv vector = i d vector s Use Biot savart's law once more to calculate the field at p. due to quarter circleExplanation / Answer
given
I = 2.4 A
R = 3 cm = 0.03 m
A) Magnetic field at point P, due to each staright wire = 0
B) dq*v = dq*ds/st
= (dq/dt)*ds
= I*ds
C) mgnetic field due to quarter part of the circle, B = mue*I/(8*R)
= 4*pi*10^-7*2.4/(8*0.03)
= 1.257*10^-5 T
D) Net field strength at point B = B_stright wires + B_arc
= 0 + 1.257*10^-7
= 1.257*10^-7 T (in to the page)