Two adjacent blocks of mass 2kg and 4kg are free to slide on a horizontal fricti
ID: 1487849 • Letter: T
Question
Two adjacent blocks of mass 2kg and 4kg are free to slide on a horizontal frictionless surface. A force F=6N is applied to the 2 kg block. What is the acceleration of the 2kg block? A).5 B)1 C)1.5 D)2 E)2.5 What is the magnitude of the force that the 4kg block applies to the 2kg block? A)1N B)2N C)3N D)4N E)5N Two adjacent blocks of mass 2kg and 4kg are free to slide on a horizontal frictionless surface. A force F=6N is applied to the 2 kg block. What is the acceleration of the 2kg block? A).5 B)1 C)1.5 D)2 E)2.5 What is the magnitude of the force that the 4kg block applies to the 2kg block? A)1N B)2N C)3N D)4N E)5N What is the acceleration of the 2kg block? A).5 B)1 C)1.5 D)2 E)2.5 What is the magnitude of the force that the 4kg block applies to the 2kg block? A)1N B)2N C)3N D)4N E)5NExplanation / Answer
Force of 6N is applied to the block 2kg
But the 4kg block is also attached to 2kg block
F = ma
6N = (2+4)a
a = 6/6 = 1 m/s2
So option b is correct
B) let there be force T between 4kg. and 2kg
F - T = 2a
T = F -2a
T = 6 - 2*1 = 4N
So option D is the correct answer