Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A proton enters a parallel - plate capacitor where the electric field is E = 6 .

ID: 1487937 • Letter: A

Question

A proton enters a parallel - plate capacitor where the electric field is E = 6 .0 N/C € ˆ j . If the velocity of the proton is v = 2.0 x 10 3 m/s € ˆ k , which of the following magnetic fields will result in a rectilinear traj ectory with constant speed for the proton?

20. A proton enters a parallel-plate capacitor where the electric field is E = 6.0 N/C j If the velocity of the proton is v = 2.0 x 10° m/s k, which of the following magnetic fields will result in a rectilinear trajectory with constant speed for the proton? A. B 3.0 mT j B. B= 3.0 mT k C. B=-3.0 mTi D. B =-3.0 mT j E. The speed of the proton must change since there are two forces acting on it. Slit Source

Explanation / Answer

c) B = -3 mT i

Inthe equilibrium,

Fe = FB

q*E = q*v*B

==> B = E/v

= 6/(2*10^3)

= 3*10^-3 T

= 3 mT

direction of B should be -i

because, FB = q*(v cross B)