A purple Dodge Ram pickup is travelling at a constant speed. The driver suddenly
ID: 1489188 • Letter: A
Question
A purple Dodge Ram pickup is travelling at a constant speed. The driver suddenly applies the brakes, giving the pickup a deceleration of magnitude 3.50 m/s^2. If the car comes to a stop over a distance of 40.0 m, what must have been the original speed, the instant before he applied the brakes) 9.80 m/s 14.5 m/s 16.7 m/s 280 m/s If vector A = 15.0 m at an angle of 40.0 degree (CCW with respect to +x) and vector B = 15.5 mx cap - 16.4 my cap, what is the magnitude of vector A - vector B 22.0 m 26.3 m 32.2 m 27.8 m 42.1 m As I slide a box at a constant speed up a frictionless upward slope (using an ideal rope, parallel to the slope), the tension in the rope will be: less than the weight of the box equal to the weight of the box greater than the tension if the box were stationary (but still on the upward slope) greater than the weight of the box You push downward on a trunk at an angle 30 degree below the horizontal with a force of 500 N. If the trunk is on a flat surface and the coefficient of static friction is 0.70, find the mass of the most massive trunk you will be able to start moving 37.6 kg 63.1 kg 59.0 kg 369 kgExplanation / Answer
3,
Vi = initial speed
Vf = final speed = 0 m/s
a = acceleration = - 3.5 m/s2
d = stopping distance = 40 m
Using the equation
Vf2 = Vi2 + 2 a d
02 = Vi2 + 2 (-3.5) (40)
vi = 16.7 m/s