Could someone explain question B to me. I said slowing down and that was incorre
ID: 1490447 • Letter: C
Question
Could someone explain question B to me. I said slowing down and that was incorrect.
While I was sitting on the sandy beach, I saw this guy dragging apparently well stock cooler across the sand (to the right in the below). Since he was on the ground, he pulled in a direction that was exactly horizontal. The cooler had an estimated mass of 15 kg, and while moving across the sand, the coeffecient of kinetic friction was a hefty 1. 0. If the man pulled with a force of 180 N, a.) what was the acceleration of the cooler? b.) was the cooler speeding up, slowing down, or moving at a constant speed?Explanation / Answer
frictional force fk = mu_k*N = mu_k*m*g = 1*15*9.8 = 147 N
Applied force Fa = 180 N
Net force F = Fa-fk = 180-147 = 33 N
F = m*a = 33
accelaration a = 33/m = 33/15 = 2.2 m/s^2p
since we got accelaration a positive value hence the cooler speeding up