Show all work. Answer let A and B A) a lightbulb is connected to a 120 volt(rms)
ID: 1490527 • Letter: S
Question
Show all work. Answer let A and BA) a lightbulb is connected to a 120 volt(rms), 60 Hz source. How many times per second does the current reverse direction?
B) a series RLC circuit has R=500 ohms, L=35 mH, and C=87 pF. What is the impedance of the circuit at resonance? Show all work. Answer let A and B
A) a lightbulb is connected to a 120 volt(rms), 60 Hz source. How many times per second does the current reverse direction?
B) a series RLC circuit has R=500 ohms, L=35 mH, and C=87 pF. What is the impedance of the circuit at resonance?
A) a lightbulb is connected to a 120 volt(rms), 60 Hz source. How many times per second does the current reverse direction?
B) a series RLC circuit has R=500 ohms, L=35 mH, and C=87 pF. What is the impedance of the circuit at resonance?
B) a series RLC circuit has R=500 ohms, L=35 mH, and C=87 pF. What is the impedance of the circuit at resonance?
Explanation / Answer
A) 60 Hertz means 60 oscilations per second. In an oscilation an electron moves back and forth in the conducter changing it's direction twice. So in 60 oscilations it changes its direction 120 (2 x 60) times.
B) At resonance, Xc = XL
Impedence = [R^2 + (Xc - XL)^2]^0.5 = R = 500 ohms