Coulomb\'s law 1o the magnitude of the force F between two particles with charge
ID: 1492874 • Letter: C
Question
Coulomb's law 1o the magnitude of the force F between two particles with charges Q and Q' separated by a dstance d is what Is the net force exerted by these two charges on a third charge q3 = 52 5 nC placed between q_1 and q2 at x3=1.155m? You answer may t>> posits>> or negative depending en the direction of the force express your answer numerically In mimions to three significant figures Consider two point charges located on the axis one charge q_1 ¦ -10 0 nC located at x1 a -1 71S M the second charge q, middot 32 0 nC is at the origin (x =0.0000)Explanation / Answer
Electric force (coulomb's law)
F = kQ1Q2/r^2
electric force on Q3 due to Q1
F13 = kQ1Q3/r^2 = 9*10^9*10*10^(-9)*52.5*10^(-9)/(1.715-1.155)^2 = 15.06*10^(-6) N
this attraction force and direction is Q3 to Q1.
electric force on Q3 due to Q2
F23 = kQ2Q3/r^2 = 9*10^9*32*10^(-9)*52.5*10^(-9)/(1.155)^2 = 11.33*10^(-6) N
and direction is Q2 to Q3
so net force on Q3 = F23 + F13 = 11.33*10^(-6) + 15.06*10^(-6) = 26.39*10^(-6) N