Can you help me doing these questions please ? Chapter 8. Problem 18.When a 2.00
ID: 1492875 • Letter: C
Question
Can you help me doing these questions please ? Chapter 8. Problem 18.When a 2.00 kg block is 0.50 m directly above the end of a 160S/m spring, it is traveling downward at 3.00m/s. How far does the block compress the spring before momentarily coming to rest? Chapter 8, Problem 19. A 0.250kg mass is traveling to the right with a speed of 5.60m/s block at point A on the frictionless track shown in Figure 8.P11 What is the maximum speed of the mass? What is the maximum compression of the 100N/m spring?Explanation / Answer
4. From conservation of energy
1/2kx^2 = mgh
x = sqrt(2*mgh/k)
x = 0.35 m = 35 cm
5.
b. 1/2 mv^2 = 1/2 kx^2
x = v*sqrt(m/k)