A 2 kg object accelerates as a net force acts on it. Dung the 5 seconds this for
ID: 1493223 • Letter: A
Question
A 2 kg object accelerates as a net force acts on it. Dung the 5 seconds this force acts, the object changes velocity from 3 m/s east to 7 m/s west. A student states: "The initial kinetic energy of the object was 9 Joules, and the final kinetic energy was 49 Joules. Thus the change in kinetic energy is during these 5 seconds was 40 Joules, and thus the work done on this object by the net force was also 40 Joules." What, if anything, is wrong with this statement If something is wrong, identify it and explain how to correct it. If this statement is correct, explain whyExplanation / Answer
Here ,
mass of objects , m = 2 Kg
for the block ,
initial speed of object, u1 = 3 i m/s
final speed of object , v1 = -7 i m/s
here , Using work energy theorum
Work done by net force = change in kinetic energy
as change in kinetic energy = 40 J
Work done by net force = 40 J
hence , this is correct statement .