Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Instructions Show your work Write your answer in the box when provided Staple th

ID: 1493595 • Letter: I

Question

Instructions Show your work Write your answer in the box when provided Staple the pages Use appropriate units A 9 kg ball (initial vertical velocity = 0m/s) was dropped from a height of 15 m. What was the potential, kinctic, and total mechanical energy of the ball at the instant it was dropped (height = 15m. velocity = 0m/s)? What was the total mechanical energy of the ball 0.3 second after it was dropped? What was the potential, kinetic, and total mechanical energy of the ball when the ball was dropped to a height of 1m?

Explanation / Answer

M = 9 kg

H = 15 m

A.

initial velocity V = 0

KE = 0.5*MV^2 = 0.5*9*0 = 0 J

PE = M*g*H = 9*9.81*15

PE = 1324.35 J (Assuming that ground is refrence point, where PE is zero.)

So,

Total E = KE + PE = 1324.35 J

2.

Using energy conservation

total mechanical energy will be conservaed

Total E at (t = 0 sec) = Total E at (t = 0.3 sec) = Total E at ground.

So,

Total E = 1324.35 J

3.

Total E will be conserved

total E = 1324.35 J

PE will be

PE = (PE at 1 m) - (PE at 0 m)

PE = M*g*h - 0

PE = 9*9.81*1 = 88.29 J

KE = Total E - PE

KE = 1324.35 - 88.29 = 1236.06 J